Beşiktaş’ta yapılan kazılarda ortaya çıkan bulguları Prof. Dr. Ahmet Taşağıl‘a sorduk. İşte detaylar…

Geçtiğimiz hafta İstanbullular şok bir haber ile karşılaştılar. Beşiktaş’ta metro istasyonu çalışmalarının sürdüğü sahada ortaya çıkan buluntular herkesi şok etti. İlk aşamada 35 mezarın tespit edildiği alanda bulunan mezarların eski Türk geleneklerini yansıtıyor olması heyecan uyandırdı. Biz de işin aslını Yeditepe Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Taşağıl‘a sorduk. İşte Prof. Dr. Ahmet Taşağıl‘ın Beşiktaş kazıları hakkında bizlere aktardıkları;

1071 YILINDAN ÖNCE DE ANADOLU’YA GELDİK!

“Beşiktaş’taki kurganın bulunması tarih açısından heyecan verici. Ancak kurgan bulunduğu için hemen Türk tarihi yazılacak diye bir kural yok. Bizler zaten 1071 öncesinde Türklerin Anadolu’ya geldiğini biliyoruz. Özellikle bizim daha önce yapmış olduğumuz kaya resimleri ile ilgili çalışmalarda ve diğer incelemelerde özellikle Van’da, Kars’ta Erzincan’da, Kütahya’da, Kastamonu’da kaya resimleri olduğunu biliyoruz. Moğolistan’daki kaya resimlerinin benzerleri Anadolu’da da var.” 

HENÜZ ÇOK ERKEN!

“Ben Beşiktaş’taki kazıyı ziyaret ettim. Mezarlara baktığımızda Moğolistan’daki Bronz devrine yani M.Ö. 1200 öncesine ait olduğunu söyleyebilirim. Ama %100 Türk’tür demek için henüz çok erken. Çünkü daha fazla araştırma ve inceleme yapılması lazım. Özellikle Karbon 14 testinin çok önemli olduğunu söyleyebilirim. Bu çalışmaların ardından sonuca varabiliriz. Ama şunu söylemeliyim ki heyecan duymakta haklıyız. Çünkü onlar Avrasya bozkırlarında Bronz devrindeki Türk kurganlarına benziyor. Daha önce Silivri’de de buna benzer kurgan bulunmuştu. Hatta Bulgaristan’dan Karadeniz’in kuzeyine kadar olan hatta geniş bir yay çizerek çalışmaları sürdürmek lazım.”

“Dediğim gibi heyecan duyulması gayet normal. Bunu biraz daha genişleterek yürütmekte fayda var. Çünkü kesin sonuçlara varmadan hüküm vermek doğru değil.”

 

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.