Topkapı Sarayı’nda bulunan 200 binden fazla evrak ve defter taşınıyor.

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ve Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokole göre Topkapı Sarayı’nda bulunan 200 binin üzerinde belge Kağıthane’de yer alan Başbakanlık Osmanlı Arşivi Külliyesi’ne taşınıyor. Anadolu Ajansı’na konuşan Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Prof. Dr. Uğur Ünal ;

“Bu yıl da yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde bir irade gösterilerek bu evrakın Kağıthane’de bulunan Osmanlı Arşiv Külliyesi’ne tamamen teslim edilmesine yönelik protokol yapılmıştır. Yaklaşık bin 430 dosya teslim edildi ve 43 bin civarında defter ise Devlet Arşivleri’ne teslim sürecindedir. Daha sonra yapılmış bir istinsahı bulunan belgemiz en eski arşiv belgesi olarak karşımıza çıkmaktadır. 1326 yılına ait bu belge de Orhan Gazi’nin azatlısı olan Emir Şahin Lala’nın Kirmasti’daki bir vakfına ait vakfiyenamesidir. Bunun dışında sarayla ilgili birçok önemli kayıt bulunmaktadır.”

“Özellikle saraydaki masraflar, düğünler, sünnet törenleri, bunlara ait kabuller, padişahın birçok devlet erkanını kabulü, bunlara ait kayıtlar, alınan kararlar gibi önemli belgeler görmekteyiz. Bunun dışında maliye tarihi açısından da önemli kayıtlar var. Özellikle tımar ve zeamet kayıtları, ulufe defterleri bunların başında gelir. Topkapı Sarayı evrakı, devletin doğrudan idare merkezindeki evrak olduğu için tarih alanındaki çalışmalara, siyaset bilimi alanındaki çalışmalara ve diğer alanlara ışık tutacak niteliktedir. Belgeler kamuoyuyla paylaşıldıkça Osmanlı Devleti’ne ait birçok husus da yeniden değerlendirilme imkanı bulacaktır.” dedi.

Bu bakımdan tüm belgelerin tek bir çatı altında toplanmasına yönelik önemli bir adımın atıldığını söylemek yerinde olacaktır.

Kaynak: AA

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.