Avrupa Tarihinden Kesitler (1789-1980) – Stephen J. Lee

Stephen J. Lee‘nin Modern Avrupa‘nın doğuşuna ışık tutan eserini inceledik.

Avrupa Tarihi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Stephen J. Lee, Bromsgrove School Tarih Bölümü’nün başkanlığını yapmaktadır. Dost Kitabevi Yayınları‘ndan baskısı yapılan kitabın İngilizce’den çevirisini Savaş Aktur yapmıştır.

Adından da anlaşılacağı üzere, 1789 yılında gerçekleşen Fransız Devrimi’nin sebeplerinden kitaba giriş yapılırken, Modern Avrupa‘nın oluşumuna ışık tutulmakta. Günümüzde yaşamakta olduğumuz olumlu veya olumsuz tüm gelişmelerin aslında kökenini konu edinmekte. Fransız Devrimi ile imparatorlukları tehdit etmeye başlayan akımların doğuşundan, Avrupa’daki değişen dengelere kadar herşey anlaşılır şekilde anlatılmakta.

18. yüzyıldan I.Dünya Savaşı‘na, Rus Çarlığı‘nın yıkılışından Hitler’e ve ardından tüm Dünya‘yı etkisi altına alan Soğuk Savaş‘a, kısacası Avrupa‘nın yakın tarihine kadar herşeye ulaşabileceğiniz bir eser. Bu tür okumalar yaparak bizi ve tarihimizi etkileyen siyasi, sosyal ve ekonomik olayların kaynağını, derinliğini ve bize tesirini daha iyi anlayabilirsiniz. İçerisinde barındırdığı basit haritalar ile okuduklarınızı gözünüzde canlandırmanız ve olayları kavramanız daha kolay olacaktır.

Şimdiden iyi okumalar…