Antalya’da 350 Bin Yıllık Kemik Parçaları Bulundu

Antalya‘da Karain Mağarası‘nda yürütülen kazı çalışmalarında 350 bin yıllık kemik parçalarına rastlandı.

Karain Mağarası‘nda yürütülen kazılarda 350 bin yıl öncesine ait büyük gövdeli bir hayvana ait olduğu düşünülen kalça kemiği bulundu. Ayrıca Anadolu‘da ilk kez Yontma Taş Devri insanlarına ait işlenmiş kemik parçalarından aletler de bulundu.

Döşemealtı‘nda bulunan Karain Mağarası kazı çalışmalarını yürüten kazı başkanı Prof. Dr. Harun Taşkıran, büyük bir titizlikle çalışmaların sürdürüldüğünü ve toprakların üç aşamalı eleme sisteminden geçirildiğini aktardı.

Bu yıl mağarada değişik buluntulara rastladıklarını belirten Taşkıran, özellikle mağaranın E gözünde kemik yoğunluğu ile karşılaştıklarını söyledi. Yaklaşık 50 santimetre çağındaki kalça kemiğinin fil, gergedan veya bir su aygırına ait olabileceği belirtilmekte. Şuan net bir bilgi olmamakla birlikte incelemeler detaylı bir şekilde devam edecek.

Ayrıca mağarada Yontma Taş Dönemi insanları tarafından işlenmiş kaburga kemiklerine de rastlanmış. Bugüne kadar Anadolu’da yürütülen kazılarda Yontma Taş Devri‘ne ait insanların işlemiş olduğu aletler olduğu bilinmiyordu. Avrupa ve Yakındoğu’da yürütülen kazılarda böyle buluntuların nadir de olsa bulunduğunu belirten Taşkıran, Anadolu’da ilk kez böyle bir buluntunun ortaya çıkmasının çok önemli olduğunu belirtti.

Kaynak: AA

SELÇUKLULAR’DA VELİAHTLIK VE ATABEYLİK SİSTEMİ

Veliahtlık ve Atabeylik sistemini Selçuklular çatısı altında inceledik. Veliahtlık Sistemi Veliahtlık müessesesi bir nizama uygun şekilde yürütülüyordu. Bu nizam bozkır devrinden yani göçebelikten Selçuklular’a kadar olan süreçte…