Ahmet Taşağıl’dan Türklere Dair 5 Bilgi

Tonyukuk’un Ilımlı Tavırları, Türk Tarihinin Başlangıcı, Turfan, Kül Tegin’in Ölümü ve daha fazlası Ahmet Taşağıl’ın birikimlerinden oluşturduğumuz “Türklere Dair 5 Bilgi” yazımızda.

Türkistan coğrafyasının zorlu hayat şartlarına rağmen, bu geniş coğrafyada varlığını sürdürmeye çalışan Türkler, bu süreçte çok sayıda devlet kurmuşlardı. Tam da bu dönemle ilgili yaptığı çalışmalar ile adından söz ettiren değerli hocamız Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, edindiği bilgileri yazmış olduğu kitaplar vasıtasıyla tarih meraklılarına ulaştırmaktadır. Biz de bu kitaplardan bir liste oluşturduk ve İslam öncesi Türklerine dair 5 bilgiyi sizler için derledik.

Tonyukuk’un Ilımlı Tavırları

683 yılında dünyaya gelen Bilge Kağan, Çin esareti görmemişti ve bu nedenle şanslı sayılabilirdi. Karşısına çıkan problemleri ortadan kaldıran Bilge Kağan için bir isim oldukça önemliydi, Tonyukuk… Problemlerin halledilmesinin ardından yüzünü Çin’e çeviren Bilge Kağan, Tonyukuk engeli ile karşılaşmıştı. Gücünü artırdığını düşünen Kağan’a karşılık Tonyukuk bu süreç için en az 3 yıla ihtiyaç olunduğunu belirtmişti. İnsanların savaşla değil barışla zenginleştiğini anlatan Tonyukuk netice itibariyle Kağan’ı ikna etmişti.

Ä°lgili resim

Gök Türklerin Kökenleri

Bağımsız bir devlet olarak yaklaşık 200 yıl varlığını devam ettiren Gök Türklerin kökeni efsanelerle birlikte anılmaktadır. Dolayısıyla bu konu oldukça karışık bir hal almıştır. Efsane de olsa önemli noktaları görmem mümkündür. Bu önemli noktalardan biri de Gök Türklerin 542 yılı öncesinde Altay Dağları’nın güney eteklerinde yaşadıkları ve Hunların kuzey boylarından geldikleridir.

Kül Tegin’in Ölümü Bilge Kağan’ı Sarstı

Tarihler 731 yılını gösterdiğinde II. Gök Türk Devleti’nin önemli isimlerinden biri, Kül Tegin, hayatını kaybetti. Bu durum Bilge Kağan’ı bir hayli sarsmıştı. Kardeşi adına diktirdiği kitabede şu sözleri dile getirmişti;

“Kardeşim Kül Tegin vefat etti. Kendim yas tuttum. Gören gözlerim görmez gibi, esen aklım esmez gibi oldu. Kendim düşünceye daldım. Zaman Tanrısı buyurunca insan oğlu hep ölümlü yaratılmış. Öyle düşündüm, gözlerimden yaş gelse engel olarak, gönülden feryat gelse geri çevirerek yas tuttum. Çok yas tuttum. İki şad başta olmak üzere kardeşlerimin, oğullarımın, beylerimin ve halkımın gözleri, kaşları berbat olacak deyip düşündüm.” (Ahmet Taşağıl, Bozkırın Kağanlıkları, Kronik Kitap, s.170.

orhun yazıtları ile ilgili görsel sonucu

Türk Tarihi Ne Zaman Başlıyor?

Mevcut tarih paradigmasında insanlık tarihi M.Ö. 3000 yıllarında başladığı göz önünde bulundurulursa, Sibirya topraklarında başlayan Türk tarihinin de bundan geç kalması söz konusu değildir. İnsanlık tarihinin başladığı dönemlerde Türk tarihine dair önemli arkeolojik buluntuların Sibirya coğrafyasında yer aldığı da bilinmektedir.

Garp İllerinin Kapısı; Turfan

Doğu Türkistan’da bir vaha olan Turfan, aynı zamanda tarihi öneme sahip bir bölgedir. Bugün Çin Halk Cumhuriyeti toprakları içerisinde yer almaktadır. Verimli topraklara sahip olan Turfan’ın başlıca özelliği ise kervanların konaklama yerlerinden biri olmasıdır. Bu nedenle de Garp İllerinin Kapısı olarak anılmaktadır.

Eğer bu yazı ilginizi çektiyse röportaja da göz atmanızı tavsiye ederiz;

AHMET TAŞAĞIL İLE İSLAM ÖNCESİ TÜRK TARİHİ

Ahmet Taşağıl kitapları için tıklayın!

YouTube kanalımıza göz attınız mı?