Ahlat’ta yeni mezar taşları gün yüzüne çıkıyor.

Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan Selçuklu mezar taşlarına yenisi ekleniyor. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Recai Karahan başkanlığında yürütülen çalışmalarda yeni mezar taşları ortaya çıktı.

Karahan ayrıca; “El-Biruni’nin aktardığına göre burada çok etkili bir deprem oldu ve bu depremde çok sayıda insan hayatını kaybettiğini tahmin ediyoruz. Çok sayıda çocuk mezarı bulduk. Bulduğumuz mezar taşlarında da depreme dair izlere rastlamaktayız” diye konuştu. Açıklamanın devamında Karahan, bölgede bir hafız mezarına da rastladıklarını belirtmekte. Ayrıca şimdiye kadar karşılaşmadıkları sonsuzluk motifli mezar taşlarına da rastladıklarını söyledi. Şuana kadar 50-60 taş ortaya çıktığını aktaran Karahan, hava şartları el verirse 100 mezar taşı çıkaracaklarını belirtti.

Dünya’nın en büyük İslam mezarlığı olarak bilinen Selçuklu Meydan Mezarlığı, Bölgenin önemli turizm merkezlerinden biri olarak da ön plana çıkmakta. Öyle ki Ahlat’ta şuan 8 bin 169 mezar taşı bulunmakta.

Gerek Türk tarihi, gerekse Anadolu tarihi açısından önem taşıyan Selçuklu mezarları, yıl içerisinde yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilmekte.

Kaynak: AA

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.