Tarihte Bugün Ne Oldu? sorumuzun cevabı kitaptarih.com’da. 9 Eylül 1922’de Ne Oldu? Gerçekleşen olay Milli Mücadele’nin perçinlendiği bir kurtuluştur.

Birinci Dünya Savaşı ve akabinde devam eden Milli Mücadelemiz açısından oldukça önemli bir gün 9 Eylül. Yurdu dört bir yandan işgal altına alan kuvvetlere karşı verilen mücadele ve direnişin perçinlendiği bir gündür. 30 Ağustos günü kazanılan zaferin taçlandığı, bir milletin derin bir nefes aldığı gündür.

Evet, ilk hedefi Akdeniz olan ordunun belki de son durağıydı İzmir. Bir takip ve süpürme harekatı neticesinde İzmir’e kadar ulaşan Türk ordusu, nihayetinde 9 Eylül günü işgalci Yunan kuvvetlerini denize dökmüş ve asırlık topraklarımızı korumuştur.

İzmir’e varıncaya kadar karşılaşılan manzara hiç iç açıcı değildir. İşgalci Yunan kuvvetleri tarafından bölgede yaşayan sivil Türklere yönelik katliamlar göze çarpmaktadır. Yaklaşık olarak 25 bin kişi Uşak’ta, 15 bin kişi Alaşehir’de, 5 bin kişi Salihli’de ve bunlar dışında gerçekleşen onlarca katliam gerçekleşmiştir.

Nitekim bugün geçmişe dönüp tekrar baktığımızda, o büyük komutana ve Türk ordusuna ne kadar minnet duysak az. Siz değerli okurlarımızın huzurunda başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimize rahmet diliyoruz.

Kategori:

Etiketler:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.