5.Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Başladı

5.Uluslararası Boğaziçi Film Festivali detayları yazımızda…

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen “5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali” büyük bir törenle açıldı. Anadolu Ajansı’nın global iletişim ortaklığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen açılış töreni, Beyoğlu Atlas Sineması‘nda gerçekleştirildi.

Festival Başkanı Ogün Şanlıer, “Bu yıl İstanbul’daki bazı belediyelerle yaptığımız protokol sonrasında, isim benzerliğimizden de yola çıkarak Boğaz’a sınırı olan ilçelerdeki belediyelerin kültür merkezlerinde gösterimlerimiz olacak. Film festivalimizi Beyoğlu havzasından çıkarıp İstanbul’un her yerine yaymak istiyoruz.” dedi. Sözlerinin devamında daha geniş kitlelere ulaşmalarını hedeflediklerini aktaran Şanlıer, “Festivalin uluslararası boyutu da giderek güçleniyor. Ağırladığımız konukların, uluslararası anlamda etkilerini göz önüne aldığımızda, şu anda yurt dışında da konuşulmaya başlayan bir festival haline geldi. Anadolu Ajansı’nın Global İletişim Ortağı olmasının da etkisi ve katkısı çok fazla. Size de teşekkür ediyorum. İçerik olarak da Amerika’dan İran’a, Japonya’dan Rusya’ya, Macaristan’dan Bosna Hersek’e kadar dünyanın her yerinden çok önemli yönetmenler ve filmler burada.” dedi.

Festival Başkanı Ogün Şanlıer ve Festival Direktörü Bülent Turgut’un açılış konuşmalarının ardından ise açılış filmi olarak George Clooney’in yönetmenliğini üstlendiği “Suburbicon” filmi seçildi.

17 Kasım’da başlayan festival 26 Kasım 2017 tarihine kadar devam edecek.

Kaynak: AA