“IV.Murad Şarkın Sultanı” adlı eseri inceledik.

Henüz 11 yaşında taht ile tanışan Sultan IV.Murad, gerek çocukluk gerek gençlik dönemlerinde yaşamış olduğu olaylar neticesinde adından söz ettiren sert mizacına kavuşmuştur.

Bu çalışma da, Şarkın Sultanı’nı yapılmış çalışmalar ve orijinal kaynaklara dayanarak bizlere sunmuştur. Doğumundan, cülûsuna ve ölümüne kadar Sultan IV.Murad‘ın hayatının ele alındığı eser için kapsamlı bir biyografi diyebilirim. Sultan’ın hayatı dışında, dönem içinde gelişen olayları da içerisinde barındırır.

şarkın sultanı ile ilgili görsel sonucu

Cülûsunun ardından ilk 9 sene anne vesayeti altında hükmetmeye çalışan Sultan IV.Murad’ın, 1632 sonrası ön plana çıktığını söyleyebiliriz. İş başı yaptığı günden sonra büyük bir temizlik harekatına girişen Sultan IV.Murad asilere göz açtırmaz. Bunun yanında kardeşi ve şeyhülislamı dahil ulema katli de yapmıştır.

 

 

Huzuru tesis ettikten sonra ise gözünü doğuya çevirdi. Çünkü doğuda uzun yıllardır süregelen ve kapanmayan bir Osmanlı-İran sorunu vardı. Yaptığı 2 seferle adeta günümüz İran sınırını teşkil etti.

 

 

Sadece bunlarla değil daha birçok olay ile karşılaşacağınız IV.Murad Şarkın Sultanı bu bağlamda yazılmış, akıcı ve merak uyandıran bir eserdir. Anlatım içerisinde  görsel yer almazken eserin sonunda 18 adet görsel bulunmaktadır. Sayfalar içerisinde dipnotların kalabalığı görünmezken bazı yerlerde dipnot kullanıldığını belirtebilirim. Dönem içerisinde merak ettiğiniz, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz konuları ve olayları bulabileceğiniz bir eser olan Şarkın Sultanı, IV.Murad‘a dair soru işaretlerinizi ortadan kaldıracak.

İlk baskısı Kasım 2016’da Kronik Kitap‘tan yapılan kitap, değerli hocam Prof. Dr. Abdülkadir Özcan‘ın objektif bakış ile ele aldığı tarihimize ışık tutan değerli bir eser. Tamamı 220 sayfadan oluşan eserin yakın zamanda yeni bir baskısı daha çıkacak. Eğer halâ inceleyip okuma fırsatınız olmadıysa okumanızı tavsiye ederim.

 

BÜYÜK İSTANBUL YANGINI SONRASI SULTAN IV.MURAD’IN KAHVEHANELERİ KAPATMASI VE TÜTÜN YASAĞI

 

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.