29 Mayıs 1453’te Ne Oldu?

29 Mayıs 1453’te tarihin akışını değiştiren bir olay gerçekleşti. 29 Mayıs 1453’te ne oldu?

İstanbul, kültürlere beşiklik yapmış, büyük medeniyetlerin kaynak merkezidir. İmparatorluk çapında 3 büyük devlete başkentlik yapmış ve sayısız kuşatmalara maruz kalmış bir şehirdir. Hatta Fransız lider Napolyon Bonapart, İstanbul için Dünya bir devlet olsa başkenti İstanbul olur demiştir.

Peki bundan 565 yıl önce, 29 Mayıs 1453 tarihinde ne oldu? Bu tarihten itibaren İstanbul Doğu Roma İmparatorluğu’ndan sonra Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmaya başladı. Dönemin padişahı II. Mehmed tarafından titizlikle yapılan planlar, kuşatmalar 29 Mayıs 1453 günü sonuç verdi. İstanbul, İslam dünyasının başkenti oldu. Bu fetihle beraber Ortacağ’dan, Yeni Çağ’a geçildi.

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin de sosyal, kültürel ve ekonomik merkezi olmaya devam eden İstanbul’un, fethi nasıl gerçekleşti?

1453 tarihinden önce bir çok kuşatmaya maruz kalan Constantinople bir türlü alınamıyordu. Çünkü, Bizans İmparatorluğu’nun şehrin çevresine ördüğü surlar aşılamıyor ve Bizans İmparatorluğu’na sürekli açık denizlerden yardım geliyordu. Fakat, Osmanlı padişahı II. Mehmed bu engellerin hepsini aşarak İstanbul’u fethetti ve peygamber efendimizin sözlerine mazhar oldu.

Fetihten sonra ‘’Fatih’’ ünvanını alacak olan II. Mehmed şehri saran güçlü surları aşmak için dönemin en büyük toplarını bizzat kendi tasarlayıp döktürttü. II.Mehmed, kendinden önce yapılan kuşatmaların vermiş olduğu tecrübe ile aynı hatalara düşmedi. Bizans İmparatorluğu’na denizden gelen yardımları kesmek amacıyla Anadolu Hisarı’nın karşısına Rumeli Hisarı’nı yaptırdı ve boğazı kontrol altına aldı. Bütün gücünü İstanbul’un fethine hazırlayan II. Mehmed, Karamanoğulları, Macaristan, Sırbistan gibi arkadan saldırabilecek iç ve dış tehditlere karşı barış anlaşmaları yaptı. İstanbul’un güçlü bir donanma olmadan fetih olunmayacağını bilen kudretli padişah, 400 parçalık bir donanmayı da fetih için hazırlattı. Haliç’e çekilen zincire ragmen 72 parçalık donanma Tophane-Kasımpaşa yolundan karadan denize indirildi.

Gelelim ”29 Mayıs 1453’te ne oldu?” Sorusunun cevabına. Tüm bu yapılan fetih hazırlıkları çerçevesinde 6 Nisan 1453’de başlayan kuşatma 29 Mayıs 1453 günü nihayete erdi ve İstanbul, Türk-İslam Devleti himayesine girdi.