2019 Oscar Adayları: Black Panther


Marvel yapımı Black Panther 3 dalda Oscar’a aday konumda büyük günü bekliyor. Black Panther film analizi kitaptarih.com’da sizlerle.

Sinema dünyasını senelerdir kasıp kavuran ve hayranlarının bol olduğu Marvel, kendisini evrensel olmaya doğru taşıyacak bir film ile karşımızda. Peki evrensellik derken ne tür bir evrensellik?

Marvel filmleri artık adını duyurmuş ve belirli bir kitleye hitap eden bir şirket. Ancak bu film bu açıdan daha kalıpsız ve seyirci sınırlandırmasını kaldıracak ölçüde bir yenilik ortaya koymuş. Yönetme koltuğunda Ryan Coogler olan film konu olarak parçalanmaya yüz tutmuş bir krallığın hikayesini ve iktidar mücadelesini anlatıyor.

Black Panther diğerMarvel filmlerinden farklı bir film.

Çünkü temelinde fantastik bir hikâyeyi değil, derin anlamlar içeren bir fikri, ideolojiyi anlatıyor. Bu durum, Marvel yapımı bir filmin Oscar’da görülmesinin sebebini de açıklar nitelikte. Yıllardır Amerika’nın siyahiler ile ilgili sembol olacak nitelikte belli başlı liderlerle, bazı seçimlerle ön planda tuttuğu bir konuyu yine Amerikan yapımı bir film ile beyaz perdeye aktardıklarını görüyoruz. Filmde kadınların güçlü yönlerinin ağır bastığı, görsel olarak laf edilemeyecek bir başarı sağladığını söylemek mümkün. Ayrıca film mistik ögelerle ve teknolojik unsurlarla biçimlendirilmiş.

‘best original music score’, best costume design’ ve ‘best production design’ ödüllerini almaya yakın bir aday gibi duruyor. Filmin bir diğer artısı ise filmdeki karakterlerin gizli kimlikleri. Yani filmi izlerken belirli veya belirsiz bir gizem hep mevcut. Her ne kadar Marvel imzası taşıyan bir film olsa da beslendiği alan kaos değil anlam. Fakat bu tarz filmlerdeki sorun anlam yükleyip filme değer kazandıracağım derken filmden pek çok şeyi götürmek. Bu filmin sıkıcı hale gelmiş bir film olmaktan son anda yırttığını belirmek isterim. Çünkü bir konu üzerinde o kadar mesaj ve ima var ki insan hangi yönden filmi izleyeceğini şaşırabiliyor. Bu tarz filmlerde bu husus oldukça önemli.

Anlatılmak istenen pozitif ayrımcılık olsa da filmde pek çok “gerçek ayrımcılık’’ gizlenmiş. Bu yüzden sebebi sosyal mesaj ve realite adına verilmiş ödülleri ve bu konu üzerinden övgüler yağdıran içerikleri gerçekçi bulmuyorum. Filmde beklenilenin aksine çok sayıda klişe var ancak bu durum filmin kötü bir film olmasına sebebiyet vermemiş.

Black Panther filmindeki en dikkat çekici detaylardan biri renk ve filmin görsel unsurları.  Büyük bir kısmı Wakanda’da geçen film, pek çok şeyin birbirine harmanlanması açısından oldukça başarılı. Bir yandan doğal temalarla işlenmiş bir yaşam alanı varken bir diğer yandan tamamen gelişmiş ve gökdelenleriyle, daha farklı pek çok teknolojik statüsüyle bambaşka bir dünya yer alıyor. Bambaşka bir açıdan bakacak olursak karşımızdaki kahramanımızda karakteristik özelliklerine bakacak olursak tamamen olmasa da belli başlı yönlerinden farklı ve mütevazı bir karakter. Yeni bu filmde ufak nokta atışlarıyla farklı bir aura oluşturulmuş. Bu atışlar Oscar‘a adaylık için yeterli olmuş görünüyor ancak gerçekten yeterli mi, yoksa pek çok eleştirmenin dediği gibi Oscar‘ın çöküşünü gösteren bir seçim mi bilemiyoruz. Ancak Marvel yıllardır gittiği çizginin dışına çıkarak bu farklılığı eline yüzüne bulaştırmadan tamamlayıp köşeye çekilmesini bilmiş. Filmde yine savaş ve dövüş sahneleri ile aranan kan bulunuyor ve izleyici görselliklere ekrana kilitleniyor. Vizyona girdiği andan itibaren bütün okların hedefi olan filmin Oscar ödül töreninde alacağı sonuç başarı ölçütünü yeniden yazılacak.