11 Eylül 2001 tarihinde ne oldu? Ertesi gün, 12 Eylül 2001 tarihinde gazetelere atılan manşetler ve daha fazlası…

Bundan tam 16 yıl önce. Amerika Birleşik Devletleri’nin sembolik yapılarından olan İkiz Kuleler saldırının hedefi oldu.

15 Madde ile Hafızalardan Silinmeyen 11 Eylül Saldırıları

American Airlines’a ait Boeing-767 tipi yolcu uçağı Dünya Ticaret Merkezi’nin kuzey binasına çarptı. Uçakta 81 yolcu ve 11 mürettebat vardı. Şok edici olayın ardından hemen canlı yayına geçen dünya televizyonları alevler içerisindeki kuleyi naklen yayınlıyorlardı. İlk başlarda olayın bir uçak kazası olduğu ihtimali üzerinde duruluyordu. Ancak işin seyri az sonra değişti. İlk çarpışmanın yaklaşık 20 dakika sonrasında United Airlines’a ait bir başka Boeing-767 Dünya Ticaret Merkezi’nin güney kulesine çarptı. Artık bu olay bir kazadan çok saldırı anlamına geliyordu. 2 saldırının ardından yaklaşık 30 dakika geçmişti. Bu sefer bir saldırı haberi de Pentagon’dan gelmişti. American Airlines’a ait Boeing-757 tipi yolcu uçağı Pentagon’a saldırmış. 5 bölümden oluşan binanın bir bölümü tamamen yıkılmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en kanlı saldırısı ile karşı karşıya kalmıştı. Peşpeşe gelen saldırılar insanlar üzerinde kaos etkisi yaratmış, içinden çıkılmaz bir hal almıştı. Saldırıların düzenlendiği saat itibariyle İkiz Kuleler’de bulunan insan sayısı oldukça fazlaydı ki bu da olacak can kayıplarının fazla olması anlamına geliyordu.

Saldırıların neticesinde 2.974 kişi hayatını kaybetmişti.

Saldırının olduğu an...

Bunun bir terörist saldırı mı yoksa Amerika Birleşik Devletleri’nin planlı bir hareketi mi olduğu konusu hala konuşulan bir konu. Nitekim bu sorunun cevabını öğrenmek oldukça güç.

Ertesi gün ise yerli ve yabancı gazetelerin manşetleri bu saldırıyla dolup taşmıştı. İşte o manşetlerden birkaçı…

Saldırının ertesi günü The New York Times gazetesi

 

 

 

 

 

 

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.